Arabanız Nasıl Daha Az Yakabilir


Ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarının her gün yükselişi, her üç sürücüden ikisinin ekonomik nedenlerden dolayı daha az araba kullanmayı tercih etmesi ,  yakıt tasarrufunun nasıl olduğunu bilmeyi zorunlu hale getiriyor. Dünyanın en pahalı  yakıtını kullanan Türklerin 11 Avrupa ve Asya ülkesinde 3 bin 300 kişi üzerinde yapılan bir araştırmanın raporuna göre, Türkiyedeki sürücüler gerektiğinde aracını kullanmaktan bile vazgeçerek yakıt giderini düşürmeye çalışıyormuş.  Yine araştırmaya  göre Almanlardan sonra yakıt tasarrufu konusunda en bilinçli olan Türklerin yakıt tüketimini en aza indirmek konusunda çok istekli olduğu tespit edilmektedir. 
Yakıt tasarrufu için öncelikle aracımızın fazla yakıt tüketip tüketmediğini anlamamız gerekir. Aracımızın fazla yakıt tükettiğini;
• Motor soğukken kolay, sıcakken güç çalışmasından,
• Egzoz gazı siyah renktedir ve benzin kokmasından,
• Egzoz borusu içinde karbon isi oluşmasından,
• Egzozda patlama sesleri olmasından
• Motorun çekişinde azalma olmasından,
 
anlarız.

Aracın fazla yakıt tüketmesi 2 temel nedenden kaynaklanır:

1-Aracın bakımından kaynaklı  nedenler:
Aracımızın yağından, filtrelerinden tutun lastik basınçlarına kadar bir çok neden den dolayı yakıt tüketimi artabilir. O yüzden aracınızın bakımlarını ve en küçük arızasını hiçbir zaman ihmal etmeden uzaman kişiler tarafından yaptırın.

 

2- Sürücünün kullanımından kaynaklı nedenler:
 Sürücüden kaynaklanan nedenleri ortadan kaldırmak için şunlara dikkat edilmelidir:

-Yakıt deponuzun hatalı doldurulması yakıt tüketimini arttırır. Deponuzu mümkünse pompanın yavaş hızı ile doldurun. Depo hiçbir zaman ağzına kadar doldurulmamalı. Depoyu daima dolu bulundurun. Çünkü az benzinde buharlaşma daha fazladır.
-Yolculuk halindeyken camları açmak rüzgar direncini artıracağından yakıt tüketimini yükseltecektir.
-Aracı ilk hareketinden önce motorun ısınması için en fazla 30 saniye bekleyin. Fazla ısınmasını beklemek yakıt tüketimini arttırır. Soğuk motorda yakıt sarfiyatı fazladır. Motor tam ısınmadan yapılan yolculuklardan (özellikle kısa mesafelerden) kaçının.
-Klima yakıt tüketimini artırır. Klimayı ihtiyacınız oldukça kullanın. Sıcak aracı ilk aşamada çalıştırırken camları açarak soğutmaya çalışın. Sonra klimaya başvurun.
-Yolculuk halindeyken camları açmak rüzgar direncini artıracağından yakıt tüketimini yükseltecektir.
-Şehirlerarası yolda 80-90 km/s hızı aşmayınız. 90 km/snin üstünde her kilometre yakıt tüketimini yüzde 1 arttırır.
-Takip mesafesini iyi koruyun. Bu mesafe iyi korunmadığında devamlı olarak ya fren pedalına ya da gaza pedalına basarsınız. Ani fren ve ardından gaz basmak yakıt tüketimini arttırır.
- Aracı gereken yerde gereken viteste kullanın.  Gerekenin altında vitesle aracı kullanmak hem motoru yorar hem de yakıt tüketimini %45 arttırır.
- Şehir içinde seyrederken trafik ışıklarında ve sıkışık trafikte motoru durdurup çalıştırma ve kalkışlarda gaz pedalına gereğinden fazla basma ve pompalamayın.
-Frene gereğinden fazla basmayın.
-Motoru çalıştırırken marşa gereğinden fazla basmayın. Marşa gereğinden fazla basmak yakıt tüketimini arttırmanın  yanında motoru da boğar.
-Aniden hızlanmak gereksiz yere gaza basmayın.
-Sıkışık park yerlerinden çıkarken klima, silecek gibi çalışan aksamları durdurun.

Diğer Bilgiler