ASR ( Anti Patinaj Sistemi)


 ABS fren sisteminin devamı olan, ABS ile aynı çalışma prensibiyle çalışan, hareket sırasında sürüş güvenliğini arttıran, ABSden farklı olarak da hareket sistemini denetleyen bir sistemdir.

 ASR, çekiş yeteneğinin azaldığı kumlu, karlı, yağmurlu yol koşullarında yararlı olmaktadır.

ASR,yolun durumuna göre aracın performansını kontrol edip motor tarafından gönderilen torku  azaltarak devreye girer veya ABS ile uyumlu olarak her bir tekerleği bağımsız olarak frenler.
Bir başka deyişle; Devir Hissedici, çember yardımıyla sürekli olarak hareket halindeyken tekerleklerin ve aracın hızını ölçmekte ve bu bilgileri Elektirk Kontrol Ünitesine göndermektedir. Elektirk Kontrol Ünitesi de bu bilgilerden yararlanarak hesap yapmakta ve salise mertebelerinde tekerleklerden birisindeki varsa patinaj eğilimini saptamakta, tedbir olarak da o tekerleğin fren körüğüne Tekelek Fren Valfi(TFV) ve Fren Kontrol Valfi (BKV) üzerinden basınçlı hava vererek o tekerleğin boşa dönmesini önlemektedir.

 ASRnin En Önemli İşlevleri Şöyle Sıralanabilir:

 1.Tekerlek Frenleme: Kaygan yollarda 40-50 km/h hıza kadar arka tekerleklerden boşa dönme eğilimi olan tekerlekleri frenler ve böylece aracın kayması engellenir.

 2.Gaz Kesme: Sürücü aracı eger yolun koşullarına göre kullanmayıp gaza fazla basmış ise ya da yolun şartları değişmişse ASR gazı keser ve böylelikle daha güvenli bir sürüş sağlar.

 3.Sürücüyü Uyaran Sistem: Yol kaygan ya da araba hızlıysa ASR devrede olmasına karşın sürücü tedbir alması adına -hızını azaltması- ASR uyarı lambası yanar.

 ASR için;
-Aracın virajlarda savrulmaması,
-Lastiklerin ömrünü uzatması,

-Debriyaj balatası, aks, aktarma organları,şanzıman gibi parçaların ömrünü uzatması,
- -40 C, +80 Clerde çalışabilmesi,

-İstenildiğinde devreden çıkartılabilme özellikleri de sayılabilir.

Diğer Bilgiler