Yokuş Kalkış Desteği-Asistanı(Hill Holder/Hill Asist Control)

 Araba kullanma komplike bir olaydır. Bir anda bir çok davranışı hızlı şekilde kontrol edip yönlendirmek gerekir. Bu iş zamanla bilinçdışı bir hal alıp kolaylaşırken bazı durumlarda sürüşü zorlaştıran durumlar vardır. Bunlardan biri de yokuşta aracı geriye kaydırmadan kullanmak. Otomotiv teknolojisi sürüşte zorluklar yaratan ve kazalara neden olan bu soruna çözüm bulmuştur. Türkçesi Yokuş Kalkış Desteği olan bu sistem  markalara göre  Hill Holder, Hill Asist Control gibi isimlerle müşterilerine sunulmaktadır.
 Yokuş Kalkış Desteği Nedir , Nasıl Çalışır?
Araç, yokuşta kalkış sırasında otomatik şanzımanlı dahi olsa, eğim belli bir derecenin üzerinde ise frenden ayağın çekilmesi ile beraber araç geriye kayabilmekte, bu da tedirginlik hatta kaza riskini beraberinde getirmektedir. Yokuş kalkış desteği sisteminde, sistem eğimi %8 veya üzerinde algıladığında, yani yokuşta kalkış yapılacağını hissettiğinde, sürücü frenden ayağını çekmesine rağmen frenler 2 saniye boyunca devrede kalmakta bu esnada sürücünün gaza basması ile beraber fren uygulaması kaldırılmaktadır. Bu şekilde araç geriye kayma eğilimine girmeden kalkabilmektedir.
Bir başka ifadeyle, eğimin %8’in üzerindeki yokuşlarda aracı kaldırırken ayağı frenden çekip gaza basana kadar geçen zamanda otomobilin geri kaymasını önlemek için araç kullanımını kolaylaştırmak amacıyla yapılmış bir sistemdir. 
Yokuş kalkış desteğinin çalışması için, eğimin %8’den fazla olması ve ayağın frenden kaldırılıp gaza basılması gerekir.
 

Diğer Bilgiler