İkinci El Araba Alırken Dikkat

 Araba almaya karar verdiniz. Hızlı bir karar verip sonradan pişman olmamanız için her yönüyle değerlendirip o şekilde almalısınız.  Almaya karar verdiğiniz araba  ikinci el ise daha ince eleyip sık dokumalısınız. İkinci el araba daha önceden biri ya da birileri tarafından kullanılmış ve belli bir hikayesi olan bir arabadır. Günümüzde ikinci el araba alım satımlarında ciddi hayal kırıklıkları ve mağduriyetler yaşandığı gözlenmektedir. Bunun nedenleri de arabayı alacak olanların arabayı tüm detaylarıyla incelemediklerinden  ve bazı konuları atlamalarından kaynaklanmaktadır. 
Beğendiğiniz ikinci el bir arabayı almaya karar verdiyseniz arabayı deneme sürüşü yapmadan kesinlikle anlaşmaya varmayın. Deneme sürüşü arabayı almaya karar vermenin  en önemli aşamasıdır. Arabanın sahibiyle arabayı test etmeden önce araba başında arabanın hikayesini anlatmasını isteyin. Arabayla ilgili bilinmesi gereken tüm her şeyi sorun ve anlattırın. Deneme sürüşü yapmak istediğinizi söyleyin ve mutlaka yapın. Deneme sürüşünde dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları vardır. Arabayla deneme sürüşüne çıktınız. Arabanın sahibi de büyük bir olasılıkla yanınıza oturacaktır. Araba sahibine mutlaka arabayı zorlamak istediğinizi ve arabayı mümkünse çeşitli yollarda denemek istediğinizi söyleyin ve yapın. Arabayı mutlaka zorlayın ve arabanın tepkimelerine dikkat edin. Arabayı değişik yol şartlarında kullanın. Arabayı asfalt yol dışında stabilize yollarda da deneyin.  Deneme sürüşünde araba da müzik çalmamasına dikkat edin. Ses olarak dikkatinizi dağıtacak bir ses olmaması gerekir. Can kulağıyla arabayı dinleyin. Arabadan normal şartlarda gelememesi gereken bir ses var mı  yok mu, motorun sesinde normalin dışında garip ve farklı bir ses geliyor mu dikkat edin. Deneme sürüşünde arabanın camlarının kapatın. Camlar kapalı olsun ki dışarıdan gelen trafiğin sesi ya da rüzgar sesi duymanız gereken motor sesi ve arabayla ilgili seslere mani olmasın. Arabanın sahibinin de konuşmamasının isteyin. Belki duymanız gereken sesler ve dikkat etmeniz gereken durumlara karşı dikkatinizi dağıtmak isteyebilir. Konuşmanız gereken konuları deneme sürüşü bittikten sonra ya da önce konuşun. Arabayı eğer varsa bir tünelde de deneyin. Çünkü arabayla ilgili en iyi sesler o esnada çıkar. 
İkinci el araba alırken en önemli noktalardan biri deneme sürüşüdür. Deneme sürüşü yapmayı kesinlikle ihmal etmeyin.  Sürüş konusunda deneyimli değilseniz mutlaka bu konuda güvendiğiniz birinin yapmasını sağlayın. 
 

Diğer Bilgiler