Start-Stop Nedir?

 Günümüzde teknolojiyle en çok ilişkili olan ve hızla gelişen sektör otomobil sektörüdür. Teknolojiyi en üst seviyede otomobillerde kullanmaya çalışan otomobil üretici firmaları bu konuda ciddi harcamalar yapmaktan kaçınmamaktadır. Otomobillerin performansının arttırma, kullanım kolaylığı sağlatma, daha az yakıt tüketimi sağlama gibi konularda çabalar sarf edilmektedir. İşte bütün bunları sağlayan ve son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz özelliklerden biri  Start – stop sistemi… Star-Stop,  aracın kırmızı ışıkta  trafikteki yoğunluktan dolayı gereksiz bekleme sürelerinde motorun boş yere çalışmasını otomatik olarak  durduran uzun vadede tasarruf sağlayan sistemdir.
 
START – STOP Nasıl Devreye Girer:
 
Star-Stop istenildiğinde devreye giren ve devre dışı bırakılabilen bir sistemdir. Star-Stop aktifleştirildiğinde devreye girmesi için de aracın belli bazı konumlarda olması gerekmektedir.
 
Aracın motor kaputu kapalıysa
Aracın sürücü kapısı kapalıysa
Sürücü emniyet kemeri takılıysa
Motor soğutma suyu sıcaklığı 60°C derecenin üstünde ise
Klima ya da kalorifer son kademe (en yüksek seviye) haricinde ve düşük seviyelerde çalışıyorsa
Elektrik yükü üst limiti aşmadıysa ve akü şarjı alt limite düşmediyse
Öngörülen bekleme süresi boyunca araç hareketsiz duruyorsa
Düz vitesli araçlarda debriyaja basılmıyorsa
Otomatik vitesli araçlarda frene basılı tutuluyorsa
Buğu çözücü, ayna çözücü vb. çözücü ve ısıtıcılar kapalı ya da en alt seviyede çalışıyorsa
Direksiyon çeyrek turdan fazla herhangi bir yöne çevrilmiyorsa
sistem devreye girmeye hazırdır. Aksi durumlarda sistem devreye girmez. Eğer devreye girdikten sonra bu durumlardan herhangi biri aksi yönde değişiklik gösterirse sistem kendiliğinden motoru çalıştırır. Start-Stop sistemi genel olarak çalışma şekilde olmakla beraber markalara göre ufak değişiklikler gösterebilmektedir. 

Diğer Bilgiler