Kasko Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kasko günümüzde çok önem kazanan bir güvencedir. Aracınızı kaskolatmanız sizi zarardan kurtarabilecek önemli bir seçenektir. Yaşanabilecek trafik kazaları, deprem sonucu aracınızda meydana gelebilecek hasarlar, yangın, terör saldırıları vb. birçok olayda aracınız zarar görebilir. İşte kasko bu gibi vakalarda maddi kaybınızı giderebilecek bir seçenek olarak önünüze çıkar.
Kasko yaptırırken en çok atladığımız noktalardan biri ne gibi haklara sahip olduğumuzdur. Genellikle millet olarak resmi evrakları fazla incelemeyen, hakkını bilmeyen bir toplum olduğumuz için bu gibi durumlarda da belli haklarımızın olduğunu bilmememiz de normal olarak karşılanabilir. Bilmemiz gereken en önemli şey kasko yaptırırken hangi haklara sahip olduğumuzdur. Olumsuz bir durumda her hangi bir hak talep edemeyeceğinizi aklınızdan çıkarmayın.
Kasko yaptırmadan önce şirketler hakkında iyi bir araştırma yapın. Kasko şirketlerinin bazen aldatıcı olabileceği hususlarına dikkat ediniz. Yüksek primler değil güvenilirlik önceliğiniz olsun. Her hangi bir kaza durumunda, primleri erken ve zamanında ödeyen sigorta şirketlerini tercih ediniz.  Kasko yaptırırken prim oranlarının günümüz koşullarına uygun olmasını sağlayınız. Genel ve özel şartlar düzenlenirken poliçenin neleri kapsayacağı hususuna dikkat ediniz. Deprem, sel vb. doğal afetlerin poliçe kapsamında olup olmadığına bakınız. Şartları iyice incelemeden aracınızı kaskolatmayınız. Sigorta şirketleri kasko yaptıran araç sahiplerine hasarsızlık indirimi yapar. Kasko poliçenizde bu gibi bir hususun yer alıp almadığına önem veriniz. Ayrıca poliçenizde enflasyondan korunma teminatının da olmasını unutmayınız. Bir diğer belirtilmesi gereken noktalardan biri de anahtar teminatıdır. Anahtarınızın kaybolması ya da her hangi bir durumdan dolayı kullanılamaz hale geldiğinde masrafınız sigorta tarafından karşılanır. Son olarak prim ödemelerinize de azami derecede dikkat ediniz. Aksi durumlarda sigorta şirketi zararınızı karşılamayabilir.

Diğer Bilgiler