Lastiğin Ömrü Nasıl Uzatılır

Araba sahiplerinin en çok yakındıkları noktalardan biri lastiklerdir. Araç lastiklerinin çabuk yıpranmaları özellikle de kış koşullarında deformasyona uğramaları lastiklerin ömrünü azaltmaktadır. Bu durumda kısa bir zaman dilimi içerisinde karşımıza ekonomik bir boyut olarak çıkmaktadır. Lastiklerin kısa ömürlü olmalarındaki en büyük etkenlerden bazılarını şöyle sıralamak mümkündür:
•    Bozuk yollar
•    Yüksek hız
•    Bakım eksikliği
•    Lastik basıncında meydana gelen değişmeler
•    Ani fren ve hızlı kalkış
•    Dikkatsiz sürüş vb.
Yukarıda belirttiğimiz sebepleri artırmak mümkündür. Belirttiğimiz etkenlere bağlı olarak lastiklerin uzun ömürlü olmalarını sağlamak için yapmamız ve dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır. Bunları ise şu şekilde sıralamak mümkündür:
Hava Basıncı: Lastiklerin hava basınçlarında farklı etkenlere bağlı olarak değişmeler meydana gelir. Hava basıncını periyodik aralıklarla kontrol etmemiz yerinde olacaktır.
Rot Ayarı: Araçlardaki ön düzen bozukluğu lastiklerin zarar görmesinin yanında süspansiyon ve döner aksamına da zarar verir.
Balans Ayarı ve Rotasyona da dikkat etmemiz gerekmektedir. Belirttiğimiz bu noktalara dikkat ettiğimiz taktirde lastiklerin daha uzun ömürlü olmasını sağlamamız mümkündür.
Lastiklerin diş derinliği 1.6 mm’ye düştüğünde lastiklerin değişmesi sağlıklı sürüş için dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli noktadır.
Kış mevsiminde kar lastiği kullanmamız da araç sürüşü bakımından sağlıklı olacaktır. Aşınmış lastiklerin kış koşullarında ağır trafik kazalarına yol açabileceğini ve yağmurlu havalarda da risk oluşturabileceğini unutmayınız.
Yüksek hız, ani fren, hızlı kalkış gibi durumların lastiklerin aşınmasına sebep olabileceğini unutmayınız. Ayrıca hayatınızı bu şekilde riske ettiğinizi de göz önünde bulundurunuz.

Diğer Bilgiler