Kaza Sonrası Yapılması Gerekenler


 Ülkemizde trafik kazaları sonucu bir çok insan hayatını kaybetmiştir. Trafik canavarı insanların can ve mal güvenliğini tehlikeye atan önemli sorunlardan biridir. Bu probleme maalesef çözüm üretememek bir yana trafik kazalarının daha fazla yaşanmasına da mani olmak için yeterli önlemler alamıyoruz. Trafik kazalarının yaşanmasında ihmaller, sorumsuzluklar, kuralsızlıklar ve insanların bir çok hatalı davranışı en büyük etkenler olarak göze çarpmaktadır.
 Yaşanan maddi hasarlı trafik kazalarından sonra ne yapacağımız hakkında fazla bir bilgiye sahip değiliz. Varsayalım ki maddi hasarlı bir trafik kazası yaşadınız ve neler yapmanız gerekiyor. Öncelikle dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri araçların yerlerinden hareket ettirilmemesini sağlamaktır. Bu noktadan sonra yapmanız gereken polise haber verip tutanak tutmalarını sağlamak olacaktır. Dikkat etmeniz gereken bir başka önemli nokta da aracın plakasını almaktır. Olaya karışan aracın kaçma ihtimaline karşı böylece tedbirinizi almış olursunuz. Olay yerine gelen polis ekibi size alkol muayenesi yapar. Gerekli prosedürler uygulandıktan sonra aracınızın maddi hasarına göre tamirhaneye çekilir.
 Aracınız sigortalıysa sigorta şirketine haber vermeyi unutmayınız. Sigorta şirketi hasar tespiti yapmak için size bir eksper gönderir. Görevli kişinin hasar tespit çalışmaları hasar dosyasının tamamlanması ve para alınabilmesi için tutulan tutanağın tasdikli örneğini, alkol muayenesi örneğini ve aracın ruhsatının fotokopilerini temin etmesi gerekmektedir. Ayrıca aracın kaza sonrası çekilmiş fotoğraflarının da dosyaya eklemeyi unutmayınız.
Kaza sonrası yapmamız gereken işlemleri şu şekilde özetleyebiliriz
 Polis ya da jandarmaya haber verme
Alkol muayenesi yaptırma
Tutanak tutturma
Sigorta şirketine haber verme
Hasar tespit çalışması yapma…

Diğer Bilgiler