Arabada Boya Nasıl Anlaşılır


2.el araba alınırken arabanın daha önce kullanılmış olması tabi ki sıfır arabaya nazaran riskli bir durumdur. Bu yüzden 2. el araba alan kişiler her zaman arabaya şüpheli yaklaşılır 2.el arabalarda alıcıların özellikle dikkat ettikleri bazı noktalar vardır. Bunların önceliğini arabanın boyalı olup olmadığı alır. Araba ilanlarında da özellikle belirtilen noktada budur. “Boyasız” ifadesini ilanların çoğunda özellikle belirtildiğini görmek mümkündür.
 Ülkemizde 2. el araba nın kolay satılıp satılmaması arabanın “boya” durumuna bağlı hale gelmiştir. Bazen sadece boyalı olduğundan tüm bakımları yapılmış gayet iyi durumda arabaların satılmadığı da çokça rastlanılan bir durumdur. Sırf boyalı olmasın diye boyanmamış rengi güneşten solmuş araçları araba pazarlarında ya da araba ilan sitelerinde görülüyor olması bu konuda ne kadar hassas olduğumuzun göstergesidir. Ülkemizde 2.el araba satışında bu denli etkili olan boya durumunu, yani bir aracın boyalı olup olmadığını nasıl anlarız? Orijinale yakın bir boya yapılması için arabanın baştan sona boyanması gerekir. Bunun için arabanın kaportasının komple sökülüp yapılması gerekir. Bu da çok nadir yapılır.
Arabanın boyalı olup olmadığını anlamakla alakalı olarak herkesin kendisine göre bir tarzı vardır. Birinin kesin boyalı dediğine bir başkası boyasız diyebilir. Satıcı şayet arabada boyanan parçanın olmadığını söylüyorsa ve siz şüphe ediyorsanız çok basit yöntemlerle aslında anlayabilirsiniz.
İyi yapılmamış boyayı uzaktan bir bakışta anlamak mümkün olsa da bu aslında tam olarak uzmanlık ister. Bu konuda uzman değilseniz almak istediğiniz aracı mutlaka güneşli bir havada açık bir yerde kontrol ediniz. Arabanın etrafında mutlaka birkaç kez dönün. Dikkatli bakılırsa boyalı parçalar kendini belli eder. Çünkü orijinal boya sonradan yapılmış boyaya göre daha parlak ve canlı durur. Şüphelendiğiniz bölgeye mutlaka dokunun. Dokunduğunuz bölgede elinize pütürlük geliyorsa ve eğer bu pütürlük boyanın altındaysa o bölge boyalı demektir. Bunun nedeni de boyayı attıktan sonra genellikle boyanın üstüne vernik atılır ve pütürlükler vernikle boyanın arasında kalan toz ve pisliklerdir.
Arabanın boyalı olduğu kapı içinden, motor içinden, tavandan anlaşılır renkte farklılıklar olur, kapı çıtaları cam fitilleri değişmiş olur veya mevcut cam fitilleri takılmıştır, tam oturmaz orada belli olabilir. Bu saydığımız yöntemler uzman olmayanların da az da olsa anlayabileceği basit yöntemlerdir.
Bu konudaki tereddütlerinizi ortadan kaldırmak için aracın diğer konularında kesin karara vardıysanız sadece boya konusu şüpheliyse bunu bir uzamana göstermenizi tavsiye ederiz. Bu konuyla ilgilenenlerin boya kontrolü için elektronik bir aleti vardır. Servislerde, oto boyacılarında ya da çoğu galericide aracın boyalı bölümünü tespit eden elektronik bu alet bulunmaktadır. Bu elektronik alet ile aracın kaportası üzerinde bir referans noktası belirlenir. Örneğin 100 gibi bir değer çıkar. Daha sonra bu alet arabanın tüm parçalarının belli noktaları üzerinde tutulur. Değer her yerde aynı çıkıyorsa arabada sonradan boyanmış parça olmadığı anlamına gelir. Değerlerde farklılıklar çıkarsa çıktığı bölüm işlem görmüştür.

Diğer Bilgiler