Genç Sürücülere Tavsiyeler


Bir gencin ehliyetini alması, bir nevi hürriyetine sahip olması, özgürlük kazanması ile eş değer olarak anlaşılır. Gençler ehliyet aldıklarında, çok dikkatli olmalıdırlar. Özellikle araba ve sürüş tutkunu gençlerin hayalini kurdukları bir şeyin en sonunda gerçekleşmiş olması, onlara normal şartlar altında yapmamaları gereken dikkatsizlikleri yaptırabilir. Bu yüzden, genç şoförler, en az herkes kadar ve aslında daha da dikkatli olmalıdırlar.

1. Sizi polis durdurduğunda ne yapmalısınız?

Daha önceden uyarı vardır, her zaman ama özellikle güvenli polis şeridine, kontrol noktasına yaklaşırken yavaşlayın ve polis memuru ile göz göze gelin. Güvenli bir şekilde yavaşlayın ve kenara çekin. Polis size yaklaştığında pencerenizi açın ve onu dikkatle dinleyin. Ellerinizi her zaman görünür bir yerde tutun ve yavaş hareket edin. Asla polis memuru ile tartışmayın, dilerseniz sicil numarasını ve ismini öğrenin ve dava açın.

2. Tekerleğiniz patladığında ne yapmalısınız?

Yoldan tamamı ile dışarı, emniyet şeridine aracınızı çekin. Bu size tekerleği tamamı ile parçalamanıza neden olacak olsa bile bunu yapın. Aracınıza uygun mesafelerde yola uyarıcı işaretleri koyun. Telefon ile araç yol yardımı firmanızdan yardım isteyin.

3. Motor arıza ışığı yanmaya başlıyorsa

Aracın performansında herhangi bir değişiklik var ise, egsozdan duman geliyorsa veya elektrik yanığı kokuyorsa, aracı durdurun ve yol yardımı isteyin.

4. Arkadaşınız aracı güvenli bir şekilde süreceğine inanmıyorsanız

Araca kesinlikle binmeyin. Elinizden geldiğince, arkadaşınızın aracı kullanmasına engel olun. Taksi tutabilir, bir yakınınızı arayabilirsiniz.

5. Cep telefonu ile konuşmanız gerekiyorsa

Araçta telefonunuzu, en uygun zamanda eğer görüşmeyi yapmak zorundaysanız açın ve çağrıyı cevaplayın, konuşmayı hoparlöre verin. Eğer uygun bir yer var ise kenara çekebilir ve konuşmanızı tamamlayana kadar park edebilirsiniz.

6. Uygun, temiz 2. el otomobili nasıl alabilirsiniz?

http://www.arabasatan.com/ bunun için var. En temiz, en uygun 2. el otomobil modelleri arabasatan.com’da.
Umarız bu tavsiyelere uyarsınız ve hiçbir zaman araç kullanırken problem yaşamazsınız. 2. el otomobil ilan sitesi arabasatan.com hayırlı sürüşler diler.

Diğer Bilgiler