Yarı Otomatik Vites Nedir

Araba dünyasında sürekli olarak duyduğumuz;  ama tam olarak ne olduğunu bilmediğimiz bir kavram daha Yarı Otomatik Vites(Şanzıman).  Tiptronik vitesle de karıştırılan bazı kişi veya kurumlarin f1 sanzimani dedikleri bir sistem tiptronik vitesten çok daha farklı bir şanzıman yapısına sahiptir.
Yarı otomatik şanzıman; vites geçişlerinin manuel (düz) şanzımandaki gibi sürücüye bırakıldığı fakat debriyaj olmayan, gaz kesmeden de viteslerin geçirilebileceği, senkron olayını kendi halleden şanzımandır.
Yarı otomatik şanzıman  sisteminde vites değişimleri elektronik sistemle kontrol edilen hidrolik mekanizma ile gerçekleşir. Yani hidrolik sistem debriyaj görevi görmektedir. Yarı otomatik vites (şanzıman)  otomatik vitesin konforunu ve manuel vitesin sürüş zevkini aynı anda sunabilmeyi başaran bir sistemdir. Yarı otomatik vites  (şanzıman) diğer  şanzımanlı araçlardan hem kullanıcı hem de üretici açısından çok daha avantajlı bir yapıya sahiptir.  Üretici açısından temel avantajı, üretim maliyetinin düşük olmasıdır. Çünkü otomatik şanzıman bu sistemden çok daha pahalıdır.  Yakıt tüketimi otomatik şanzımana göre daha düşüktür; çünkü otomatik modda kullanıldığında bile vites değişimleri marka ve modele göre değişmekle birlikte hızlı olan bu sistemlerde elektronik yönetim ünitesi sayesinde vitesler doğru zamanlarda hassas bir şekilde değişmektedir. Bu durum da yakıt  tüketimini düşürmektedir.  Sistemin sürücü açısından dezavantajlı olan bir yönü de var.  Bu da yokuşlarda yapılan  kalkışlarda aracın geri kaymasıdır. Manuel şanzıman olduğu ve yapısında tork konvektörü olmaması bu dezavantaja neden olmaktadır.  Fakat Opel, Fiat ve Volkwasgen’de  geliştirdiği Hillholder adlı yeni bir sistem kullanılarak geri kayma dezavantajı kontrol altına alınıyor.
 Yarı otomatik şanzıman kullanan markalarda farklı isimlendirilmiştir.  Ferrari F1, Maserati Cambiocorsa, Ford CVT ASM, BMW DSG,  Alfa Romeo Selespeed, Toyota Multimode, Opel Easytronic, Mercedes  Sequentronic şeklindedir.

Diğer Bilgiler