Test Sürüşünde Dikkat Edilmesi Gerekenler


2. el araba alırken, aracın sizin ihtiyaçlarınıza tam olarak, özellikleri ile cevap verip vermediğinden emin olmanız gerekmektedir. Test sürüşü, aracın sizin için uygun olup olmadığını anlamanızı sağlayan en önemli etkenlerdendir. Aracın konforu, varsa herhangi bir arızası hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar. Biz de bu yüzden yazımızda sizlere, test sürüşünde dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsedeceğiz.
Çoğunlukla satıcılar, sizlere aracı almanız yönünde bir baskı uygularlar. Güzelce aracın özelliklerini anlatırlar. Bu süreçte öncelikle dikkatli ve sabırlı olmalısınız.


Ön araştırma:
Test sürüşüne gitmeden önce araştırma yapmalısınız. Almak istediğiniz(beğendiğiniz) aracı internetten ve aracı önceden kullanan ve halen kullanan araç sahiplerinden sorun, onların görüşlerini alın. Yeni aracınızda sahip olmak istediğiniz özellikleri bir kâğıda yazın. Zorunlu özellikler, aksesuarlar… ihtiyacınız olan, düşündüğünüz ne varsa güzelce yazın. İstediğiniz renkleri ve bütçenizi düşünün. Bu şartlar altında sizin için en uygun araca karar verin. www.arabasatan.com üzerinde incelediğiniz araçlar hep özel araçlardır.


Test sürüşünden önce:
Aracı alıcı gözle inceleyin. Kapı kolları, anahtarlar, boyası, kaportası, yan panelleri, hepsini detaylı inceleyin. Araca yandan, önden ve arkadan, uzak ve yakından bakın. Araca binin ve araçtan inin. Bunun konforlu olup olmadığını kontrol edin. Koltukların rahatlığına, aracın göğüslüğüne bakın. Aynaları ve pedalları kontrol edin, size uygun bir şekilde mi duruyorlar? Eğer değillerse, ayarlanabiliyorlar mı?


Test sürüşü esnasında:
Her zaman, sadece almak istediğiniz 2. el aracı test edin. Benzer modelleri, benzer araçları test etmeyi kabul etmeyin. Sadece satın alacağınız aracı test edin. Aracın ivmelenmesi, motor sesi, frene basmadan durmaya kadar geçen zamanı, çekiş gücü, frenleri, tekerleri, viraj emniyeti, amortisörleri, koltuk rahatlığı ve ergonomisi, yük taşıma için boşluğun yeterli olup olmadığı gibi önemli hususları inceleyin. Araçtan sürüş esnasında beklenmedik seslerin gelip gelmediğini dikkatlice dinleyin.
2. el araba alırken, test sürüşünde dikkat edilmesi gereken hususlardan kısaca bahsettik. Siz siz olun, yazımızdaki hususlara dikkat ederek, önce test sürüşü yapın, sonra 2. el araba alın. 2. el arabalar hakkında daha fazla bilgi için diğer makalelerimizi okuyabilirsiniz.

Diğer Bilgiler