Araba Kullanma Teknikleri

  Hayatınızda yer alan yapacağınız tüm günlük aktivite ve uygulamaların belli düzeni ve şartları vardır. Örneğin bir yemek yaparken yapacağınız yemeğe dair bilgili olmak ve mutfağı iyi tanımak gerekir. İşte böylesi bir benzetmeyle birlikte araç sürmenin de belli bilgi dahilinde uygun olacağı ve aracı iyi tanıyarak teknikleri kavrayarak trafiğe çıkmanın sağlıklı olacağını sizlere araba sürme teknikleri başlığı altında sunmak istiyoruz.

Öncelikle her işin bir detayı ve şartları olduğu gibi araç sürmenin de belli teknikleri vardır. Teknik ve kurallarına uygun bir biçimde bilinçli bir şekilde araba sürerek, trafikte  hem kendi sağlığınız hem de başkalarının sağlığını tehlikeye atmamış olursunuz. araç koltuğuna oturduğunuzda dahi yapacağınız bir takım şeyler vardır.

Aracınızı Tanıyın!
  Güvenli ve güzel bir şekilde araba kullanmanın en temel esası aracı tanımaktır. Özelliklerini bilmediğiniz araçta acemilik yaşayabilirsiniz bu da size zorluk çıkartmakla beraber trafikte zor anlar yaşamanıza neden olabilir. Daha önceden kullanmadığınız bir araçla trafiğe çıkmadan önce mutlaka aracı inceleyin ve mümkünse kısa mesafeli aracı deneyin.


Kontak Çevirmeden Önce!
  İlk etap da aynalarınızı kontrol etmek ve aracı sürebilmek için en rahat konumu almak gerekir. Bunların ardından anahtarı kontağa takmanızla birlikte emniyet kemerinizin de bağlı olduğundan emin olmanızla birlikte aracınız çalıştırmaya hazır durma gelirsiniz. Evet, aynaları ve koltuk pozisyonunuzu ayarladıktan hemen sonra artık aracı çalıştırmak için hazır anlama geliş olursunuz.

Aracı Düzgün Kaldırmak!
  Anahtarınızı kontağa takmanızla birlikte aracınızın vites tipine göre kaldırmanız için gerekli olan şeyleri hazır hale getirmelisiniz. Örnek olarak düz vites bir araçta anahtarı kontağa takmanızla birlikte vitesinizin boşta olduğuna emin olmanız ve bunun ardından el freninizin çekik bir biçimde durması gerekir. Aracınızı çalıştırdığınız an itibariyle vitesi boşa alarak araca hafif kaz vermeniz, el frenini indirerek aracınızı vites 1’de (yol durumuna göre kalkıştaki vites değişebilir.) hareket ettirmeniz gerekir. Aracınız yavaş bir şekilde hareket ettirmenizle birlikte artık aracınızın kontrolü tamamen ele almış olursunuz.

Artık Kontrol Sizde!
  Aracınız beli bir suratla giderken, vites geçişlerine büyük önem göstermelisiniz. Bir aracın vites geçişi; hareket esnasında yapılacak en önemli unsurdur. Yol durumu ve hızınıza göre düzgün vites geçişleriyle aracı doğru bir biçimde kontrol altında tutmak gerekir.

Virajlarda Yavaşlayın
  Yapılan araştırmalarda, ülkemizdeki kazaların ezici bir çoğunlu araç sahiplerinin aşırı sürat yapmaları ve buna bağlı olarak virajlarda bir çoğununun kaza yaptığına şahit oluyoruz. Otomobille virajlara girmeden önce hızınızı virajın durumuna göre düşürmeniz gerekmektedir. Viraj başlangıcında düştürdüğünüz hızı virajın sonunda tekrar gaz pedalını hafif bir şekilde basarak yükseltebilirsiniz.

Vites Küçültme
  Sürücülerin vites küçültmede yaptığı en büyük hatalardan bir tanesi vitesi küçültürken tamamen ayağını gaz pedalından çekmesi ve bununla birlikte fren pedalına hızlıca basmasıdır. Bu noktada vites küçültürken ayağınız hafif bir şekilde gazdan çekerek, yine hafif bir şekilde aracınızı fren pedalı sayesinde yavaşlatabilir bu esnada vites küçülterek tekrar yolunuza devam edebilirsiniz.Gözünüzü Beş Açın!
  Araba kullanırken gözümüzü beş açmalısınız. Önünüze dikkatli bakıp ilerlemek yeterli değildir. Sağ aydan sağı, sol aynadan solu, dikiz aynasından da  arkadan gelen araçları ve akan trafiği kontrol etmelisiniz. Bütün bunların yanında bir gözümüz de  aracın motor, yakıt durumunu hızını ve benzeri aracın tüm mekanik ve donanımsal özelliklerini gösteren göstergelerde olmalıdır. Yani bir gözünüz önünüzde, bir gözünüz sağınızda, bir gözünüz solunuzda, bir gözünüz arkanızda, bir gözünüz de göstergelerde olmalıdır.

   Araba kullanmak kesinlikle büyük dikkat ve koordinasyon isteyen bir iştir. Anlık dikkatsizliğiniz sonucunda kazalar kaçınılmaz olabilir. İşte bu durumları engellemek için trafik kurallarına uymanız ve araç kullanımında gerekli teknikleri öğrenmenizi öneririz.

    Unutmayalım ki araba kullanma dikkat işidir. Ne kadar dikkat edersek o kadar keyifli ve güvenli hale gelir. Herkese güvenli ve keyifli araba kullanma dileğiyle.

                                                                                                      Ümit ÖZCAN
                                                                                                          Editör
                                                           

                                                                       

Diğer Bilgiler