2.El Araba Almanın İncelikleri

Bazı şeyleri satın almadan önce, inceleme yapmak ve alacağınız şey hakkında yeterli bilgi birikime sahip olarak hareket etmek gerekir. İşte bunlardan bir tanesi de ikinci el araba alırken olacaktır. İkinci el araba almak sıfır araç alamaya nazaran riskli bir durumdur. Bu riskli durumu ortadan kaldırmak için ikinci el arabaları satın almandan önce gerekli araştırmaların yapılıp belli bilgilerin öğrenilmesi ve bu doğrultuda bir alışverişin yapılması gereklidir.

Bütçenizi Belirleyin!
Öncelikle ikinci el araba alırken kendinize belli bir bütçe belirlemeniz gerekir. Bu bütçe doğrultusunda satın alabileceğiniz ve satın almak istediğiniz araçların listesi yapılmak zorundadır.

Satın Almayı Düşündüğünüz Araçlar Hakkında Bilgi Sahibi Olun
Bu listeyi çıkardıktan sonra da listenizde var olan araç modelleri hakkında teknik bilgi edinmek araçların donanımı, yakıt tüketimi gibi benzeri konularda bilgi sahibi olmak gerekir. Bu düşünceyle hareket etmek satın alacağınız aracı çok daha iyi tanımak ve bu doğrultuda ileriye dönük aracınızdan memnun kalmayı sağlayabilirsiniz.

Satın Alacağınız Aracın Piyasa Araştırmasını Yapın
2.el araba listenizde var olan satın almayı düşündüğünüz araç ve araçların piyasa fiyatlarını kontrol ederek, değerinin altında veya değerinin üstünde olup olmadığını analiz etmeniz gerekir. Aksi durumda alacağınız araca değerinden fazla ödeme yapma durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Satıcıyla İrtibata Geçin
Satın almayı düşündüğünüz araç sahipleriyle irtibata geçin; araç hakkında gerekli detayları bir de sahibinden duymanız gerekebilir. Ve araç hakkında sormayı düşündüğünüz, merak ettiğiniz tüm soruları araç sahibine sorun. Araç sahibiyle görüşmede size güven vermeli. Güven duymadığınız satıcının arabasını kesinlikle almayın.

Aracı Uzman Gözüyle İncelettirin
 Aracı teknik konuda uzman bir yetkili veya özel servise  göstererek daha önce aracın bakım durumunu  kaza durumunu, motorunu, boyasını, kaportasını, donanım özelliklerini çalışıp çalışmadığını kontrol ettirin. Ve en önemlisi de aracı belli bir süre kullanarak, sürüş tekniğine hâkim olun.

Genel itibariyle yukarıda sıraladığımız unsurları ve daha sonraki yazılarımızda ele alacağımız konuları göz önüne alarak hareket ederseniz çok daha doğru bir seçim doğrultusunda 2. el araba satın alabilirsiniz.

Diğer Bilgiler