Kış Şartlarında Araç Kullanma Teknikleri

Araç kullanma dikkat isteyen bir durumdur.Araç kullanma yol ve hava artlarına göre değişkenlik gösterir.
 Kış aylarında yollar bazen yağıştan dolayı oldukça  kayganlaşmakta ve buzlanma tehlikesi taşımaktadır. Sürücülerin farkına varamadığı gizli buzlanma  durumu da  maalesef kazaları beraberinde getirmektedir. Bu olumsuz durumları ortadan kaldırmak için, bu yol ve hava şartlarında tabi ki sürüş tekniğimize biraz daha dikkat etmeliyiz. Alabileceğimiz çok basit önlemler ve uygulayabileceğimiz bazı sürüş teknikleri trafikte yaşayacağımız olumsuzlukları ortadan kaldıracaktır.

Kış Şartlarına Göre Araç Kullanma  Teknikleri;

-    Öncelikli olarak aracın bakımı ihmal edilmemelidir. Aracınızın teknik donanımını, fren ve fren destek sistemleri (ABS, ASR, EDB,TC vb.) kontrol ettirmelisiniz.

-    Aracımızın yerle temas eden organı olan lastikler kış şartların önemini bir kat daha arttırmaktadır. O yüzden aşınmış lastiklerle yola çıkılmamalı, lastiklerin 3mm’nin altında olmalıdır. Mümkünse hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğünde   kış şartlarına uygun lastikler takılmalıdır.
-    Araç zincirleri kontrol edilmeli, takoz ve çekme halatı bulundurulmalı, bütün kış araçtan çıkarılmamalıdır.
-    Yağışlarda görüşü mesafesi normale nazaran daha da azalır. O yüzden sileceklerinizin iyi çalıştığını mutlaka kontrol ettirilmelisiniz.
-    Kesinlikle aşırı süratten kaçınılması gerekir. Kaygan zeminde çok daha hafif gaza basılmalıdır.
-     Yağmur sularıyla kaplı yüzeylere girildiğinde ayağınızı hafifçe gazdan çekin ve debriyaja basarak geçin. Böylelikle savrulma riski azalacaktır.
-    Yağışlı havalarda fren mesafesi uzar. O yüzden önümüzdeki araçla olan takip mesafesi normalinden biraz daha fazla olmalıdır.
-    Ani frenlerden kaçınılmalı, frene  hafif basmak çok daha sağlıklı bir hareket olacaktır.
-   Direksiyonu her zamankinden çok daha hafif bir şekilde çevirerek yol almakla birlikte; kaygan zeminlerde ani ve sert direksiyon hareketlerinden kaçınılmalıdır.
-    Gerekli olmadığı sürece kesinlikle solama yapılmamalıdır.
-     Aynaları sürekli olarak kontrol ederek çevrenizdeki araçların durumunu analiz etmeniz gerekir. Bu durum araç kullanımında her zaman yapılması gerekirken kış aylarında buna daha da özen gösterilmesi gerekir. Çünkü kayarak kontrolden çıkmış bir araç size doğru geliyor olabilir.
-    Özellikle köprü ve viyadüklerden geçerken çok dikkatli olunması gerekir; çünkü buzlanma en çok köprü ve viyadüklerde olur.

Ümit ÖZCAN
Editör

Diğer Bilgiler