ESP

Arabalarımızın sahip olduğu özellikleri ve ne işe yaradıklarını tam olarak biliyor muyuz? Arabanızda ESP var, sizce ESP nedir ve işe yarar. Kısaca açıklayalım.
ESP, Elektronik  Stabilite Programının kısaltılmışıdır. Aracımızın elektronik stabilite(dengeleyici) programıdır.  Aracımızda bulunan sensörler sayesinde aracın hareket halindeki sahip olduğu çizgisini korumasına yardımcı olur.  Hızlı bir şekilde girmiş olduğunuz virajda veya aniden yapmak zorunda kaldığınız bir frende aracınız sizin komutlarınıza cevap vermeyebilir. Ya da bu durumlarda çok büyük bir usta sürücülük gerekir. ESP bu riskleri ortadan kaldırmak, aracınızın sizin belirlediğiniz yoldan çıkmaması ve savrulmadan stabil(dengeli) bir şekilde devam etmesini sağlar.
ABS sistemiyle kısa zamanda büyük bir başarı yakalayan Bosh Otomotiv, 10 yıl önce ABS sistemiyle otomobil sürüşünü daha mükemmel bir hale getirmek için ESP sistemini geliştirdi. ESP, ABS ile birlikte çalışan bir sistemdir.
ESP, frenleme süresini önceki sistemlere göre %90 azaltıp, aracın sarsılması veya titreşimlerini en aza indirir. Bu sayede sürücünün ani hareketlerine karşı araç kontrolünü kaybetmez, kontrol altındadır. Hızlıca devreye giren otomatik acil fren sistemi aracın çevikliğini ve kontrolünü olumlu olarak etkiler.

Diğer Bilgiler