Lane Assist Nedir

  Her geçen gün hızla ilerleyen otomotiv sanayisinde, araçların donanım özelliklerini arttıran bununla beraber sürüşü daha keyifli ve kolay hale getiren, kazaları önlemeye yönelik teknolojiler gelişmekte. İşte bu özelliklerden biri, üst sınıf araçlarda artık sıklıkla rastladığımız Lane Assist (şerit tutma asistanı) teknolojisi. Aracın takip ettiği şeritten ayrılma durumunda, sürücüyü uyaran bir sistemdir. Bu uyarıcı sistem sayesinde araç şeridinden çıkması engellenip kazalar engellenmiş olur. Araç şeridinden çıkmaya başladığında Lane Assist (şerit tutma asistanı) devreye girer direksiyona titreşim gönderilerek sürücü uyarılır.

  Bu sistem genellikle aracın önündeki kamerayla çalışır. Kamera aracın her iki yanındaki şerit çizgilerini algılandığında sistem çalışmaya başlar.  Araç bu şerit çizgilerinin birisine yaklaşmaya başladığında direksiyonun titreşmesi, aracın şeridinden çıkmakta olduğunu sürücüye bildirir. Bu sistem araçların anayollarda ve otoyollarda kullanımı için geliştirilmiştir. Aracın hızı yaklaşık 60 km/h üzerine çıkınca çalışır.

  Sistem dönüş sinyaline uyumlu çalışmaktadır. Eğer araç şerit değiştirmeden önce dönüş sinyali vermişse sistem devreye girmez.

Diğer Bilgiler