V8 Motor Nedir

Günümüzde lüks ve hızlı arabaların motor özellikleri için çok sıklıkla duyduğumuz V8 motoru nedir? Hızla gelişen otomotiv sanayisi otomobil motorlarının daha az yer kaplaması ve daha güçlü olmasına önem vermektedir.   Bu mantıkla geliştirilen en önemli motor tipi, V motor tipidir.V tipi motorlardan da   en çok V8  kullanılmaktadır. V8 tipi motor denilmesinin nedeni;  motorun V şeklinde olması yani silindirlerin krank şaftı üzerinde "V" şeklinde iki sıra halinde dizilmesi ve 8 silindire sahip olmasından dolayı V8 denilmiştir.  V tipi motorların silindirler arasındaki açı motorun dizel ya da benzinli olmasına göre değişir. Benzinlilerde açı 60 veya 90 derece arasında değişebilirken  dizellerde 30 ila 120 olabilir.
V tipi motorlar Sıralı tip motorlara nazaran çok daha yüksek güce sahip motorlardır ve yüksek performans gerektiren araçlarda kullanılır. O yüzden lüks araba üreticileri V motor tipini kullanmaktadırlar. 
V tipi motorlar güç ve performans anlamına geldikleri için F1 araçlarında 2.400 cclik 8 silindirli V8 tipi motorlar standart kullanılmaktadır.

Diğer Bilgiler