İmmobilizer Nedir

  İmmibolizer , günümüz orta ve üst sınıf araçların hepsinde kullanılan bir güvenlik sistemidir. Avrupa’da bir çok ülkede trafiğe çıkacak olan araçta immobilizer zorunlu haldeyken ülkemizde maalesef bu durum tam olarak yaygınlaşmamıştır.

  İmmobilizer, kelime olarak Türkçe  tam bir karşılığı bulunup kullanılamazken bazı yerlerde "çipli motor kilidi", "elektronik motor kilitleme" ya da "çipli oto anahtarı sistemi" sözcükleri kullanılmaktadır.

  İmmobilizer, teknik açıdan  aracın ateşleme  ve yakıt sistemini devre dışı bırakır. Bu da aracın çalışmasını engeller.  Aracı çalıştırabilmek için,kontağı arabaya soktuğumuzda, anahtarın içindeki çip , kontak bileziğinden aldığı enerjiyle devreye girer ve immo kutusuyla iletişime geçer. Burada immo kutusu çipten gelen şifreli bilgiyi işler ve yeni bir şifre üretir. Bu şifreyi kendi veri tabanındaki bilgiyle karşılaştırır. Ulaştırdığı bu şifre doğruysa elektronik kontrol ünitesine kendi şifreli  kodunu gönderir. Elektronik kontrol ünitesi de aynı işlemleri yaparak kendisine gönderilen kodu doğrular. Bu kodun doğrulanma sebebi araç üzerindeki immobilizer kutusu gerçek mi yoksa değiştirilmiş mi anlamak içindir. Eğer kod doğruysa kontrolündeki yakıt ve ateşleme sistemlerini aktif hale getirerek aracın çalışmasını sağlar. Aksi halde marş çalışacak ancak motor çalışmayacaktır.

  İmmobilizer, bütün araçlarda mantık olarak blokaj sistemi olmasına rağmen her otomobil firmasında farklı çalışma sistemleri vardır. Bazı otomobillerde immobilizer devresi ile gaz bazılarında ateşleme sistemini kilitlenirken, bazılarında ise her ikisini birden  kilitleyebilmektedir.

  Bu güvenlik sisteminin kullanıldığı araçlarda hırsızlık olayı %85 oranında azalırken immobolizerin tek başına %100 koruma sistemi olmadığı da bilinmektedir. Avrupa’da immobolizerli arabalara kasko primlerinde indirim uygulamaya ve hatta bazıları da  müşterilerine bedava immobilizerli oto güvenlik sistemi bile vermeye başlamışlardır.2.el araba aldığınızda  immobilizerli anahtarlarını arabayı yetkili servise  götürerek kodlarını değiştirtirseniz, elinizde olmayan veya teslim edilmeyen kumandalı kumandasız otomobilinize ait eski anahtarlarını beyinden sildirerek aracınızın anahtar yoluyla çalınmasını kesinlikle engellemiş olursunuz.

Diğer Bilgiler