Arabanızı Kışa Nasıl Hazırlamalısınız

Kendimizi kışa nasıl hazırlıyorsak arabamız için de kış hazırlıkları ve bakımı mutlaka yapmalıyız. Aracınızın var olan problemleri  soğuk havanın da etkisiyle daha da kötüleşeceğinden kış öncesi aracınıza kış bakımı yapılması gerekir.  Kış bakımını yetkili servis ya da  uzman kişilere yaptırmalısınız.
 
Kış Bakımında Neler Yapılmalı?

Yağ ve Yağ Filitresi Değişimi: Arabanızın yağını ve filitresini motorunuza uygun yağ ve filitreyle değiştiriniz. Yağ değişimi genellikle 5bin – 10bin km de bir değiştirmelisiniz.

Yakıt: Yakıt borularındaki donmayı önlemek için deponuzu yarıdan fazla dolu tutun. Soğuk havalarda yakıt sistemindeki nemin donmaması için; yakıt deponuza –ayda bir kez bir şişe- buz önleyici katıklardan ekleyebilirsiniz.

Ateşleme Sistemi: Ateşleme sisteminiz bazen ilk hareketlerde zorluklar yaşayabilir. Bunun için ateşleme sisteminizi mutlaka gözden geçirtin.

Soğutma Sistemi: iki yılda bir tamamen boşaltılıp yıkanarak yeniden doldurulması gereken soğutma sisteminizi gözden geçinirin. Soğutma sıvısının seviyesi eksilmişse %50 su, %50 antifiriz  karışımı ilave  ettirin. Termostatın çalışıp çalışmadığını
Hortumların, kelepçelerin, kayışların sıkılık ve durumlarını mutlaka kontrol ettiriniz.

Fren Sistemi: Fren sisteminin bir araçta ne kadar önemli olduğunun belirtmeye gerek bile yok. O yüzden fren sistemini kesinlikle kontrol ettiriniz.

Lastikler:  Eski lastiklerle kışa girmek büyük bir risktir. Bundan dolayı lastiklerinizin dişlerinin durumunu kontrol ediniz. Mümkünse kış/kar lastiği kullanınız. Yedek lastiğinizin bakımını da sakın ihmal etmeyiniz. Lastiklerinizin soğuk havalarda ayda bir kez basınçlarını kontrol ediniz.

Egzoz Sistemi:  Egzoz sisteminizdeki gövde ve döşemede küçük delik ve çürüklerin olup olmadığını kontrol ettiriniz.  Aracınızı hava alamayan kapalı bir mekanda (garajda) çalıştırmayınız; çünkü egzoz gazı ölümcül olabilir.

Lambalar:  Arabanızın tüm lambalarını kontrol ettiriniz.  Çalıştıklarından mutlaka emin olunuz.  Kışın görüş mesafeniz azaldığında farlarınızı yıkayıp mümkünse bir kenara park ederek görüşün iyileşmesini bekleyiniz.Cam Silecekleri: Cam sileceklerinizin öncelikle çalışıp çalışmadığını  kontrol ediniz. Sileceklerin aşınmışsa, sertleşmişse mutlaka değiştiriniz.  Cam sileceği sıvı deposunu doldurunuz. Mümkünse buzlanmayı önleyen sıvılar ekleyebilirsiniz.
Cam sileceklerin bir süre yıkama modunda çalıştırarak tesisatlarının sıvı ile dolmasını sağlayınız.  Aracınızda cam silecek suyu stoklamayı ve buz kazıyıcı bulundurmayı unutmayınız.

Defroster/Isıtıcı: Sürücü görüşünün açık tutulması ve yolcu konforu için, defrosterin ve ısıtıcının kontrol ettirilmesi ve varsa bir arızanın giderilmesi gerekir.

Akü: Kışın arabanızda en zor görev akünündür.  Soğuk motoru çalıştırmak için çok daha fazla güç gerekmektedir. Kışa girmeden mutlaka akü kontrol ettirilmelidir. Akünüz zayıfsa şarj ettiriniz. Eskiyse değiştiriniz.

Gövde( Kaporta) Bakımı:  Soğuk havalarda sıcak ve kalın giysiler giyiyorsak  arabanızın da korunmaya ihtiyacı vardır.
Kışın donmaya karşı yollar buzlanmaya karşı tuzlandığından yol tuzlarının aracınızın metal kısımlarını çürütmemesi, boyasını bozmaması için mümkünse, aracınızı ayda en az iki defa yıkayın/ yıkatın. Yağışlı havalarda yağışla birlikte arabanıza gelen kirleticilerin aracınızın yüzeyine yapışmaması için iyi bir cilalama yapmanız aracınız için iyi olacaktır.


Arabanızdaki Yardımcı Araçlar:  Arabanızı ve sürücüsü olana kendinizi kışın yol ve hava şartlarına uygun şekilde hazırlamanız gerekir. Bu hazırlıkları yaparken en olumsuz hava şartlarına göre hazırlanmanız gerekir.  Battaniyeler, ışıldak ve reflektör gibi
Uyarı araçları, ilk yarım çantası, marş kabloları, çekme halatı,  tekerlek zincirleri, buz kayıcı, el feneri, küçük kürek, bot ayakkabı, eldiven; eğer kötü yol ve hava şartlarında yolculuk yapmak zorundaysanız tedbir olarak yanınıza bir miktar mum, su,  bir miktar yiyecek ve gerekli ilaçlarınızı ayrıca cep telefonunuzu mutlaka yanınıza alınız.

Diğer Bilgiler