Xenon Far Nedir

1990’dan sonraki dönemlerde otomobil sektöründe kullanılmaya başlanan Xenon far aydınlatma sistemi, günümüzde üst ve orta sınıf otomobillerde sıkça rastlanmaktadır. 1898’de keşfedilen Xenon gazı kokusuz, renksiz, ağır ve gaz şeklinde bir kimyasaldır. Xenon gazı 1930’dan sonra aydınlatma amacıyla kullanılmıştır. Xenon aydınlatma sistemi otomobil sektöründe kullanılmadan önce uzun yıllar çok farklı sektörlerde aydınlatma amaçlı olarak kullanılmıştır. Asıl amacı bütün hava şartlarına karşı  en üst seviyede görüş üstünlüğü sağlamak olan Xenon  Far Sistemleri, yüksek voltajla oluşturulan elektrik arkının Xenon gazı ortamında sağladığı üstün bir aydınlatma sistemidir.
Xenon farının yaydığı ışık kalitesi ile sürüş güvenliğini en üst seviyeye çıkarması, tüm dünyada birçok üretici ve tüketici tarafından kabul görmesini sağlamıştır. Amerikadaki taşımacılık departmanı (DOT) ve (SAE), yapmış olduğu uluslararası standartlardaki testlerle Xenon Far Sisteminin uygunluğunu ve güvenliğini onaylamıştır.  Xenon far sistemi, sadece 2000 yılında Avrupada 2 milyondan fazla araçta kullanılmıştır.

Normal Otomobil Farlarından Farkı Nedir?
Xenon far sistemlerinde ışık dağılımının halojenlere (bilinen klasik farların ampulleri) göre daha düzgün ve keskin olması için mercekli elipsoidal projektörler kullanıldığından  kısa mesafede yoğun bir ışık sağlama özelliğine sahiptir. Ayrıca Xenon farlar normal farlara göre daha az enerji harcayan ,5 kat daha dayanıklı ve 3 kat daha fazla ışık verebiliyor. Bu yüzden  Xenon farın kullanımı otomobillerde giderek artmaktadır. Xenon farların, normal farlara nazaran %15 oranında gün ışığına daha yakın bir ışımaya sahiptir.  Bu nedenle xenon far sistemi standart farlara kıyasla sürücü için daha net ve daha iyi bir aydınlatma sağlamaktadır.

Xenon Far Sisteminde Nelere Dikkat  Edilmesi Gerekir?
Ayrıca xenon aydınlatma far sistemi yansıma oranı standart far sistemlerine kıyasla daha yüksek olduğundan, xenon far sistemine sahip araçlar  karşıdan gelen araçların sürücülerinin daha fazla gözünü aldığı söylenir.
Far camı kirlendiğinde  ışınların kirlenmiş yüzeyden dolayı halojen farlara oranla çok daha fazla kırılır ve halojen (normal) farlardan daha kötü aydınlatır. Bu yüzden standartlar gereği far yıkama sistemi olan araçlarda kullanılması gerekir.


Diğer Bilgiler