Hibrit(Melez) Motor Nedir

  Günümüzdeki arabaların %95’nin petrol kaynaklı olması her geçen gün artan araba sayısı, petrol kaynaklarının gün geçtikçe azalmasına neden olmaktadır. Ayrıca bu arabaların atmosfere saldıkları zehirli gazlar da doğayı kirletme oranını arttırmaktadır.
Bu faktörler otomotiv sanayisini değişik motor arayışlarına itmiştir. Bu arayışlar ve çalışmalar mühendisleri gürültüsüz, temiz ve üretilebilmesi kolay olan elektrik enerjisine yönlendirmiştir. Fakat elektrikli arabaların uzun seyahate  uygun olmaması, kullanılacak olan bataryaların ağır ve düşük verimli olması nedeniyle yeni arayışlara gidilmiştir. Bu arayışlar sonucu; hem içten yanmalı motora hem de elektrik motora sahip olan Hibrit(Melez) arabalar üzerinde çalışmalar artmıştır. Bu motorların hem elektrik hem de benzinle çalışmasından dolayı melez denmektedir.
Hibrit arabaların çalışma prensibi kısaca şöyledir: Araba benzinli motoru sadece arabanın kalkışında ve yüksek hızda kullanıyor. Yani 0-12km/s ve 80 km/s üstü hızlarda araba benzinli motoru kullanırken 12 ile 80 km/s lik dilimde ise elektrikli motoru kullanıyor.

Elektrik motoru kullanacağı elektriği de benzin motoru çalıştığı zamanlarda ya da frenleme sırasında şarj oluyor. Yani ekstradan bir şarja ihtiyaç duymuyor.
Küresel ısınmaya, azalan petrol rezervlerine somut çözüm olan Hibrit arabaların piyasadaki pazar payı ve rekabeti artmaktadır. Hatta Honda ve Toyota gibi otomotiv sanayisinin devleri seri üretimi başlattılar bile. 

Diğer Bilgiler